PROSTASTRONG 200

Prostata – o czym każdy mężczyzna powinien wiedzieć w pewnym wieku

Prostata, zwana też gruczołem krokowym lub sterczem, jest istotnym elementem układu płciowego mężczyzny. Zlokalizowana jest poniżej pęcherza moczowego, a jedną z jej najważniejszych funkcji jest produkcja płynu, który umożliwia przemieszczanie się plemników. Warto jednak wiedzieć, że pomimo niewielkiego rozmiaru gruczołu krokowego, nawet jego niewielki rozrost powoduje znaczne zmniejszenie komfortu życia mężczyzny.

Choroby prostaty zwykle rozwijają się powoli i początkowo nie dają żadnych objawów. Szacuje się, że przerost prostaty występuje u co drugiego mężczyzny, który ukończył 50 r. ż. Rozrostowi gruczołu krokowego sprzyjają zarówno czynniki genetyczne, jak również osobowościowe – nieracjonalna dieta, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy siedzący tryb życia. Poza przerostem prostaty, diagnozowane są również zapalenia oraz nowotwory tego narządu. Podczas gdy zapalenie prostaty występuje najczęściej mężczyzn w wieku 20-40 r. ż. i jest stosunkowo łatwo wyleczalne, rak prostaty ma charakter przewlekły i jest jednym z najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów złośliwych (po raku płuc). Do najczęstszych objawów chorób prostaty zaliczyć należy częste oddawanie moczu, (przy czym strumień moczu zazwyczaj jest słaby i nierównomierny), uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, występowanie krwi w nasieniu lub w moczu, bóle w dole brzucha oraz zaburzenia funkcji seksualnych.

Nierzadko zmiany w obrębie prostaty są wręcz nieuniknione, bowiem wynikają z naturalnych procesów starzenia się organizmu, głównie ze zmian hormonalnych. Niektórym z nich można jednak skutecznie zapobiec. Profilaktyka chorób prostaty obejmuje przede wszystkim regularne badania prostaty, zarówno badanie fizykalne per rectum, jak i badanie PSA (badanie stężenia specyficznego antygenu prostaty w surowicy). Na badania powinni corocznie zgłaszać się mężczyźni, którzy ukończyli 50 r. ż. Bardzo ważne jest stosowanie diety o niewielkiej zawartości tłuszczów i węglowodanów, a bogatej przede wszystkim w witaminy i cynk. Substancjami naturalnymi, zalecanymi w profilaktyce chorób prostaty są:

• palma sabałowa - regulująca gospodarkę hormonalną, a tym samym zmiejszająca ryzyko przyrostu prostaty,
• wyciąg z korzenia pokrzywy – wspomagający oczyszczenie układu moczowo-płciowego,
• wyciąg z nasion dyni – zawierający substancje, które wykazują działanie przeciwzapalne,
dzięki czemu zmniejszają obrzęk prostaty,
• wyciąg z kory afrykańskiej śliwy – łagodzący zaburzenia związane z oddawaniem moczu.


Urszula Religijni

Specjalista Zdrowia Publicznego

Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Preparat nie może być stosowany jako substytut różnicowej diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety są niezbędne do zachowania dobrego stanu zdrowia.